Katedra Santa Maria del Fiore

Katedra Santa Maria del Fiore to nie tylko ikona Florencji. To ikona całych Włoch, pojawiająca się na licznych filmach i zdjęciach. Swego czasu mocno zyskała w zbiorowej świadomości po słynnej książce Dana Browna (autora m.in. Kodu Leonarda da Vinci) – Inferno.

Początki florenckiej katedry to 1296 rok. Obecna, oryginalna fasada została zaprojektowana w stylu gotyckim i ukończona prawie 300 lat później. Z pewnością est jedną z najbardziej charakterystycznych cech tego miejsca.

Prawdziwym dziełem konstrukcyjnym jest kopuła Filippo Brunelleschiego. Jest to z pewnością najsłynniejsza ceglana kopuła na świecie.

O dokładnej historii budynków, inspirujących rozwiązaniach konstrukcyjnych i architektonicznych, doczytacie w licznych, dostępnych materiałach. Poniżej skupiliśmy się na najważniejszych, praktycznych informacjach.

Więcej naszych zdjęć znajdziecie na dole wpisu.

Zwiedzanie

Mówiąc o zwiedzaniu mamy na myśli pakiet wszystkich obiektów związanych z katedrą i wejście do nich zawarte jest w cenie jednego zbiorczego biletu. Są to: Katedra, Kopuła, Baptysterium, Dzwonnica, Krypta, Muzeum.

Na podstawie zakupionego biletu do każdej atrakcji wchodzimy jeden raz!

Nie posiadając biletu, bezpłatnie wejdziemy do samej katedry. Poniżej mapa obiektów, które wchodzą w skład biletu.

gmd-map-en

Dress code

Zwiedzanie kopuły czy dzwonnicy nie ma specjalnych obostrzeń. Dotyczą jedynie większych plecaków. Przechowalnia bagażu znajduje się w muzeum i należy tam zostawić większe rzeczy.

Restrykcję dotyczą wejścia do katedry. Przekonałem się o tym nie mogąc wejść w szortach. Niedozwolone są również kapelusze, okulary przeciwsłoneczne, sandałki oraz odkryte ramiona.

Ceny biletów

Katedra, baptysterium, kopuła, dzwonnica, krypta i muzeum zawarte są w cenie karty Firenze Card.

Poniżej cennik przy rezerwacji online. Zawiera już wszystkie opłaty rezerwacyjne. Dzięki temu omijamy często gigantyczne kolejki do kas. Zostały zaktualizowane na rok 2020.

Rodzaj biletu Cena
Normalny 22,00 euro
Dzieci (6 – 11 lat) 9,00 euro

Kupując bilet online najważniejszą rzeczą jest wskazanie dnia wejścia na kopułę. Otrzymany z katedry voucher wskażę nam przedział godzinowy. Od dnia w którym zarezerwujesz wejście na kopułę, bilet jest ważny 72h. Oznacza to, że kolejne atrakcje możesz odwiedzić w ciągu 3 kolejnych dni.

Uwaga

Bezpłatne bilety dla dzieci do lat 6 muszą być odebrane w kasie. Polecamy kasę znajdującą się w muzeum, tam zwykle kolejki są najmniejsze, bo większość kupuje bilety w ticket office, który jest zaznaczony na mapce powyżej.

Godziny otwarcia

  • Katedra: od 10:00 do 17:00.
  • Kopuła: od 08:30 do 19:00.
  • Baptysterium: od 08:15 do 10:15 oraz 11:15 do 19:30.
  • Dzwonnica: od 08:15 do 19:00.
  • Krypta: od 10:00 do 17:00.
  • Muzeum: od 09:00 do 19:00.

Wycieczki z przewodnikiem

Jeśli chcecie dokładnie zwiedzić prezentowane miejsca, możecie zarezerwować wejście w grupie z przewodnikiem. Są to większości przewodnicy w językach: angielskim, hiszpańskim, francuskim, włoskim, niemieckim.

Katedra Santa Maria del Fiore
Kopuła katedry widziana z dzwonnicy Giotta
Katedra Santa Maria del Fiore
Widok z najwyższego punktu dzwonnicy Giotta

A tak wygląda spacer po szczycie Dzwonnicy Giotta 🙂

Dzwonnica Giotta

A tak wyglądają widoki z góry na Florencję:

Kolejka do wejścia:

Widok z dachu katedry:

Widok z dachu katedry

Baptysterium:

Baptysterium

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*