Pogoda

Pogoda we Włoszech powoduje, że najlepsza pora na zwiedzanie do wiosna oraz jesień. Poniżej przedstawiamy wam czego możecie się spodziewać w konkretnych miesiącach.

Luty

Najczęściej przyjemna, słoneczna pogoda. Temperatury w ciągu dnia przekraczają 10 stopni Celsjusza, mogą się nawet zdarzyć dni, kiedy temperatura będzie bliżej 20 stopni Celsjusza. Słonecznie, ale trzeba pamiętać, że luty do statystycznie najbardziej deszczowy miesiąc w roku. Można zatem trafić na ciąg bardzo słonecznych dni, ale również tych bardzo deszczowych.

Marzec

Marzec to najczęściej słoneczna wiosna. Dzień robi się już zdecydowanie dłuższy, a większość dni to temperatury sięgające ponad 10 stopni Celsjusza. Zdarzają się również dni, kiedy temperatura w ciągu dnia osiąga 18 czy 19 stopni i wtedy duże rzesze mieszkańców oraz turystów zasiadają już w restauracjach czy kawiarniach na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że w dużą część dni temperatura w nocy spada poniżej zera! To ważne przy szukaniu noclegu. Zawsze warto zainteresować czy na wyposażeniu jest jakiś grzejnik czy klimatyzacja z opcją grzania.

Kwiecień

Często wypadające w tym miesiącu święta wielkanocne czy weekend majowy są bardzo dobrymi okazjami do odwiedzenia Bolonii czy Florencji. Temperatury najczęściej przekraczają już 20 stopni Celsjusza w cieniu, a w nocy spadają do ok 10 – 12. Nie ma zatem bardzo dużej różnicy między dniem a nocą jak zdarza się to o tej porze roku w Polsce.

Maj

Pod kątem zwiedzania bardzo dobry miesiąc! Dni robią się już coraz dłuższe. Słońce wstaje już przed szóstą rano, a zachodzi dopiero przed 21:00! Większość dni zdecydowanie słonecznych i ciepłych. Standardową temperaturą w ciągu dnia jest 25 stopni Celsjusza w cieniu, a w nocy temperatury spadają do ok. 14 stopni. W większości dni zdecydowanie słonecznie i bez większych opadów. Statystycznie wypada ich jednak ciut więcej niż w kwietniu.

Osoby chcące odpocząć trochę nad morzem muszą pamiętać, ze temperatura w Adriatyku w maju nie przekracza zwykle 20 stopni Celsjusza.

Czerwiec

Genialny miesiąc pod dwoma względami – świetna temperatura oraz najdłuższe dni w roku! Bardzo ciepło i raczej bez opadów. należy pamiętać, że chcąc skorzystać z wypoczynku nad morzem, woda będzie miała miała już ponad 22 stopni więc będzie się nadawać na pierwsze, letnie kąpiele.

Lipiec – sierpień

Szczyt sezonu. Upalna pogoda daje się ewidentnie we znaki. Zwiedzanie Bolonii w tym okresie jednak bardzo polecamy z względu na słynne podcienie! Spacerując po mieście dużą część spacerów po chodnikach pokonujemy w przyjemnym cieniu.

Podcienie w Bolonii
Podcienie w Bolonii
Podcienie w Bolonii

To również świetny moment na odwiedzenie wybrzeża – Rimini czy Cesanatico. Trochę bardziej pogoda da się nam we znaki we Florencji. My w tym okresie przemieszczaliśmy się z 3 – letnim dzieckiem i nie narzekaliśmy. Szukając noclegu pamiętajcie o obowiązkowej klimatyzacji, przy otwartym ciężko jest spać.

Wrzesień

Robi się trochę luźniej, a pogoda bardzo sprzyja! Można swobodnie korzystać z kąpieli w nadmorskich kurortach, a temperatura w powietrza potrafi osiągać nawet 30 stopni Celsjusza.

W drugiej połowie miesiąca mogą pojawiać się już przelotne opady deszczu. Czasem w końcówce miesiąca mogą zdarzyć się dni, kiedy niebo będzie całkowicie zachmurzone, a większą część dnia padać. Temperatura w ciągu dnia spada wtedy do ok. 25 stopni Celsjusza.

Październik

Świetna pora dla kochających zwiedzać. Liczba dni deszczowych jest podobna jak we wrześniu. Wyraźnie jednak spada temperatura, gdyż w większość dni nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Oczywiście pojawiają się w październiku również piękne, słoneczne dni z temperaturą lekko ponad 20 stopni.

W tym okresie odpadają jednak już jednak nadmorskie przyjemności. W kurortach większość obiektów się zamyka, a temperatury wody w morzu spada poniżej 20 stopni Celsjusza.

Jak widać, na zwiedzanie pogoda optymalna! Trzeba przy tym pamiętać, że w tym miesiącu słońce zachodzi ok. 17:30.

Listopad

Typowa włoska jesień. Bardzo ładne, słoneczne dni będą się przeplatać z deszczowymi. Deszcz jest zwykle przelotny, więc nieczęsto zdarzają się dni, kiedy pada cały czas. Temperatury zwykle oscylują w okolicach 15 stopni Celsjusza, więc w stosunku do pogody w Polsce, jest najczęściej dość przyjemnie.

Słońce o tej porze roku zachodzi przed 17:00. Trzeba się liczyć już ze zdecydowanie krótszym dniem po zmianie czasu.

Grudzień

Mimo zimowego okresu, we Włoszech można o tej porze liczyć na sporo słońca. Choć jest zwykle koło 8 – 9 stopni Celsjusza w ciągu dnia, to jednak łagodniejszy klimat niż w Polsce jest bez dyskusji. Przelotne opady deszczu, w pełni deszczowe dni nie zdarzają się tak często.

Oczywiście jak to zwykle w grudniu, najkrótsze dni w roku. W Bolonii słońce wstaje dopiero przed 8:00, ale zachodzi ciut później niż w Polsce, bo dopiero ok. 16:30.

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*