Florencja

Florencja – nazwa miasta większości dobrze znana. Stolica Toskanii, ikona i perełka Włoch, mekka turystów z całego świata. Oddalona od Bolonii zaledwie 1 godzinę jazdy pociągiem!

Dojazd z Bolonii

Oczywiście zawsze istnieje możliwość szybkiego przemieszczenia się samochodem. Miejscowości oddziela ok. 100 km, co przekłada się na 1,5 h jazdy samochodem. Należy pamiętać, że niedozwolone jest przemieszczanie się samochodem po ścisłym centrum miasta.

Najbardziej polecamy parking przy głównym dworcu kolejowym Santa Maria Novella. Podziemna, duża powierzchnia, w odległości kilku kroków od ścisłego centrum. Parking dysponuje kilkuset miejscami, a stawka za godzinę parkowania to 3,80 euro.

My z Bolonii wybraliśmy się pociągiem. Dojeżdżamy do głównej stacji Santa Maria Novella, a stamtąd kilkanaście minut spacerem do ścisłego centrum.

Pociągi z Bolonii
Ceny zaktualizowane na rok 2020

Z Bolonii do Florencji dojedziemy szybkim ekspresem Frecciargento rozpędzającym się 250 km /h. Czas przejazdu to 59 minut, a koszt biletu to 29,00 euro.

Bardzo duża jest również dostępność połączeń regionalnych Bez przesiadek dojedziemy do Florencji w czasie 1 h 40 minut, a koszt biletu to 9,45 euro.

Bardzo popularny jest wśród turystów Flixbus. Autobusy jadą ok. 1 h 20 minut, a dworzec autobusowy przy Villa Costanza znajduje się zaraz obok dworca kolejowego Santa Maria Novella. Jak to we Flixbusie, ceny ruchome, ale przejazd możemy zarezerwować spokojnie poniżej 10 euro. Częstotliwość kursowania jest wysoka.

Florencja

Florencja to bardzo duże miasto. Liczy prawie 400 000 stałych mieszkańców. Historia tego miejsca jest niezwykle bogata. Jego początki datuje się na czasy Etrusków. Przez pewien okres przejściowy pełniła nawet rolę stolicy Włoch.

Miasto bije rekordy popularności pod względem liczby przybywających turystów. Jeśli wskazać miasta, w których ewidentnie mamy problem z tzw. overtourismem, w czołówce bedzie z pewnością Florencja.

Nie ma co się dziwić – ilość atrakcji, muzeów, kościołów i miejsc z niesamowitą historią jest tu ponadprzeciętnie dużo! Turystyce sprzyja również świetna komunikacja kolejowa z Rzymem, własne lotnisko (!), a także niesamowita bliskość lotnisk w Pizie oraz Bolonii.

Florencja – co warto zwiedzić?

Florencję zwiedza się niezwykle przyjemnie ze względu na położenie większości atrakcji turystycznych w historycznym centrum. Florencja to jednak nie tylko dzieła sztuki i perła architektury europejskiej. To również piękne położenie, uliczki, słynne mosty i wiele innych. Sam spacer dostarczy wielu niezapomnianych wrażeń.

Jest oczywiście pewien kanon, który we Florencji jest obowiązkowy do zobaczenia. Pomóc w szybkim przemieszczaniu się po okolicy oraz zobaczenie Florencji w szerszej perspektywie może pomóc autobus turystyczny, o którym więcej piszemy w osobnym wpisie.

Oczywiście, jak zawsze polecamy możliwie wczesny przyjazd. Wtedy w mieście wszystko budzi się do życia, a my odwiedzając najpopularniejsze atrakcje, ominiemy największe kolejki, które zaczynają się tworzyć od godziny 10:00. Jeśli wybieracie się na jeden dzień, postawcie na 2 – 4 atrakcje, a resztę czasu poświęćcie na spacer i delektowanie się tym niesamowitym miejscem.

Katedra Santa Maria del Fiore – więcej przeczytacie w osobnym wpisie – klik. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych kościołów w Europie.
Katedra Santa Maria del Fiore
Galeria Uffizi – słynna galeria sztuki. Znajduje się w pałacu z końca XVI wieku, zaprojektowanym przez Vasariego. Więcej w osobnym wpisie – klik
Uffizi
Piazza della Signoria – charakterystyczny plac w centrum Florencji. Jego ikonami są Pałac Vecchio oraz fontanna Neptuna.
Piazza della Signoria
Klasztor Santa Maria Novella – kompleks znajduje się zaraz obok głównego dworca kolejowego.
Klasztor Santa Maria Novella
Galeria Akademii – słynne muzeum z ciekawymi zbiorami. najbardziej charakterystycznym jest posąg Dawida dłuta Michała Anioła
Muzeum Archeologiczne – muzeum sztuki starożytnej, a zgromadzone eksponaty sięgają czasów początków miasta.

Bilety we Florencji

Jeśli zamierzacie zwiedzić najważniejsze atrakcje miasta, możecie spakietować wstępy kupując kartę Firenze Card lub Florence City Pass, jeśli interesuje was również transfer z lotniska we Florencji lub Pizie.

Kolejki do kas bywają spore, w miarę możliwości kupcie wcześniej bilety online. Sam koszt pojedynczego wstępu do Galerii Akademii oraz Katedry zrekompensuje wam już połowę karty Firenze Card!

Zostaw odpwowiedź

Twój adres nie będzie publikowany. Wymagane pola zostały zaznaczone *

*